Nem mondom, hogy a Synergon lenne a magyar Strabag, ami a pályázatok elnyerését illeti, de tény, hogy jól megy a szekerük. Azt sem kérdőjelezem meg, hogy profi munka az informatika területén és szakértelem áll az elmúlt 10 évükben, amitől évek óta a kuncsaftjaik közt tudhatják gyakorlatilag a gondosan közbeszerző Magyar Államot. Pontosabban az államigazgatás meghatározó cégeit. Hogy pontosan mióta, mely cégek ezek, részletesebben szerettem volna megkérdezni a Synergont, de többszöri megkeresésre sem vették fel a telefont, így az ő véleményük most kimarad. Ha sikerül elérni őket, akkor itt hagyok egy kis helyet:
[A Synergon szerint...]
Elérkezett tehát az az év, amikor tényleg belenyúltak a tutiba. A Kormányszóvivő.hu portál kiépítése 200 millióért pályázat nélkül, majd a Magyar Fejlesztési bank SAP rendszerének verziófrissítése, modulok frissítése, stb. Megmondom őszintén, fingom nincs, hogy mit jelent ez utóbbi projekt, csak azt látom, hogy 500 millió forint. Igaz, ez csak egy félbevágott Combino ára, de a megrendelések összegének exponenciális növekedését nem lehet figyelmen kívül hagyni.
A kormányszóvivői portállal kapcsolatos szerződéseknek utánanézett a Hírszerző, és megálapította, hogy a két nyertes, a Synergon és a HP általában a piaci ár 2-3-szorosát fizettette ki a megrendelővel a különféle eszközökre, ezek kiépítésére, és oktatásra. Csak egy pár gyöngyszem: a Hewlett Packard 57 650 Ft-ot kért egy vincseszterért, ami még a hivatalos HP viszonteladónál is csak 39 ezer forint. A Synergont se kell félteni, a szerverek telepítését, hálózat tervezését, dokumentációt, betanítást, egyenként 40 ezer forintos óradíjjal szolgáltatatta a piaci 15-20 ezer helyett.
Nem ez az első alkalom, hogy Synergon és a HP összeházasodik egymással, vagy más cégekkel a különböző tendereken. 2003-ban a Synergon és a Montana, egy másik közbeszerzésen a HP és a Montana kötött illegális megállapodást, 2004-ben a Synergon és a HP, szintén abban az évben a Synergon az SAP-val kötött versenykorlátozásra alkalmas szerződést. Mind-mind zsíros állami közbeszerzéseken. A GVH pedig aprópénzes büntetéssel lesújtott. Egy másik esetben pedig pont a Honvédelmi Minisztérium segített a két visszaeső kartellező cégnek azzal, hogy egészen véletlenül megsemmisítette az egyik közbeszerzési tenderrel kapcsolatos dokumentumokat.
Már-már csoda, hogy egy ilyen kétes hírű cég mégis hogy maradhat fenn, és hogyan nyerhet a mai napig sokszázmilliós állami megrendeléseket. Valószínű, hogy a kormányszóvivői portál árát nem azért tolták fel, hogy készüljenek a következő bünti befizetésére. Itt nagyobb szerepe van a pénzek visszacsorgatásának különböző zsebekbe, amiért a következő, már egymilliárdos szuperhonlapot ők hozhatják létre, ami majd összeköti Budapestet Leningráddal. De ez nem Magyarország, ez még mindig a Majmok Bolygója, itt minden megtörténhet.